Energylandia, czyli jedyny taki park w Polsce

Energylandia to rodzinny park rozrywki, który mieści się w Zatorze, czyli małej miejscowości w województwie małopolskim. Jest to największy tego typu park w Polsce i poszczycić się może powierzchnią około 26 hektarów. Na tak imponującej przestrzeni znajduje się łącznie około 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich – zarówno dla dzieci w różnych grupach wiekowych, jak i dorosłych. Park podzielony jest na cztery strefy tematyczne, a oprócz karuzel, rollercoasterów i wielu innych atrakcji gwarantujących dużą dawkę rozrywki lub podnoszących poziom adrenaliny, znaleźć tam można również liczne restauracje i punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami oraz miejsca do wypoczynku i relaksu. W parku odbywają się również częste przedstawienia i krótkie widowiska.

 

Krótka historia parku i najważniejszych kolejek górskich

Park rozrywki Energylandia powstał nie tak dawno temu, bo 14 lipca 2014 roku. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę, to jego dynamiczny rozwój – co chwilę w parku pojawiają się nowe urządzenia. W niecały rok od powstania, bo w czerwcu 2015 roku, uruchomiono tam już kolejne atrakcje, a wśród nich rollercoaster Dragon – pierwszą w Polsce odwróconą kolejkę górską – czyli taką, w której wagoniki są podwieszone i poruszają się pod torem, a nie na nim. Kolejka ma wysokość ponad 19 metrów i długość ponad 450 metrów. Innowacyjne rozwiązania w zakresie zabezpieczeń pozwalają na korzystanie z kolejki nawet bardzo małym dzieciom – mogą to być już 4-latki, pod warunkiem jednak, że mają co najmniej 120 cm wzrostu.

Trzy miesiące później, czyli we wrześniu 2015 roku, oddano do użytku drugi odwrócony rollercoaster – jeszcze większą i jeszcze dłuższą kolejkę Mayan, której wysokość to ponad 33 metry i długość prawie 690 metrów. Jest to największe tego typu urządzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wagoniki osiągają prędkości do 80 km/h, co w połączeniu z silnymi przeciążeniami dostarcza wszystkim pasażerom nie lada emocji.

W kolejnym roku w Energylandii pojawiła się kolejna kolejka górska, jakiej w Polsce jeszcze nie było – Formuła. Jest to prototypowy egzemplarz nowej generacji rollercoasterów, wyposażonych w nowy model pociągów. Jest to kolejka typu launched coaster, w której wagoniki nie są wciągane na pierwsze wzniesienie za pomocą łańcucha, ale są przyspieszane do dużej prędkości za pomocą napędu elektromagnetycznego. Ta kolejka wzniesie pasażerów na wysokość prawie 25 metrów i zapewni przejazd o długości 560 metrów. Dzięki zastosowaniu nowego rodzaju napędu kolejka rozpędza się w ciągu zaledwie 2 sekund do prędkości 79,2 kilometrów na godzinę – więc łatwo można sobie wyobrazić ten niesamowity efekt wgniecenia w oparcie fotela – jednym słowem, przejażdżka kolejką zapiera dech w piersiach.

W kwietniu 2017 roku w parku uruchomiono kolejny rollercoaster – Boomerang. Jest to kolejka typu shuttle coaster, gdzie wagoniki poruszają się w przód i w tył. Długość tej kolejki to 208 metrów, a wysokość – 23 metry. Jest to rodzinny rollercoaster – dostępny nie tylko dla starszych pasażerów, ale również dla dzieci. W tym samym czasie otwarto w parku dwie nowe kolejki przeznaczone dla najmłodszych odwiedzających –  Happy Loops (kolorowa karuzela) oraz Circus Coaster (mini rollercoaster dla maluchów).

Najświeższą atrakcją w parku jest wodny rollercoaster Speed, który został oddany do użytku w kwietniu 2018 roku. Jest to największy i najszybszy na świecie Speed Water Coaster, ma aż 60 metrów wysokości i porusza się z prędkością 110 km/h, co sprawia, że bije wszystkie światowe rekordy szybkości i wysokości w swojej kategorii! Taka atrakcja na pewno przyciągnie do parku tłumy nowych odwiedzających.

 

Strefa Ekstremalna – poziom adrenaliny osiągnie maksimum

Ale to nie wszystko, bo przecież w Energylandii kolejek górskich jest znacznie więcej – w Strefie Ekstremalnej jest ich łącznie aż jedenaście! A wśród nich na uwagę zasługuje na przykład Space Gun, czyli dwie 16-osobowe gondole zamieszczone na przeciwległych ramionach ogromnego wahadła. Poruszają się w przeciwnych kierunkach i gwarantują niesamowite przeciążenia. Kolejną niezapomnianą atrakcją jest Aztec Swing, czyli potężne wahadło kręcące się wokół własnej osi i w różne strony. Pozostając w tematyce wahadeł, należy również wspomnieć o Space Booster – dwie 4-osobowe kapsuły umieszczone na przeciwległych ramionach urządzenia o średnicy 40 metrów, poruszające się z prędkością do 100 kilometrów na godzinę! To dopiero emocje!

Tsunami Dropper to ponad 40-metrowa wieża, z której pasażerowie są „zrzucani” z niesamowitą prędkością i przyspieszeniem. Apocalypto to ława wprowadzana w ruch obrotowy po okręgu i wokół własnej osi. Viking to rollercoaster typu Spinning Coaster, posiadająca wagoniki obracające się wokół własnej osi i poruszające się po torze o długości 320 metrów i wysokości 13 metrów. Przejażdżka na wszystkich dostarcza wielu niezapomnianych doznań.

 

Najwyższy i najszybszy rollercoaster w Europie – już wkrótce

Jeżeli myślicie, że byliście już wcześniej w Energylandii i widzieliście już wszystko, to jesteście w błędzie. Właściciele parku dbają o to, żeby nowych atrakcji nigdy nie zabrakło, dlatego w 2018 roku powstanie tam najwyższy i najszybszy w Europie mega rollercoaster! Kolejka będzie miała niesamowite 77 metrów wysokości i ponad 80-metrowy spadek, pasażerów będzie przewozić z zawrotną prędkością 140 km/h po trasie pełnej zakrętów, tuneli, nagłych zwrotów i efektów wodnych. To jest coś, co z pewnością warto przeżyć!

Większość w przedstawionych wyżej atrakcji skierowana jest głównie dla starszych odwiedzających – gwarantują niesamowite prędkości i przeciążenia, czyli skoki adrenaliny, które w pamięci zostaną na bardzo długo. Ale nie tylko dla nich przeznaczona jest Energylandia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzinny park rozrywki i znaleźć w nim można atrakcje skierowane do wszystkich grup wiekowych.

 

Atrakcje dla najmłodszych – cały dzień w Bajkolandii

Znajduje się tam strefa Bajkolandia, która przeznaczona jest właśnie dla najmłodszych. Znaleźć w niej można takie atrakcje jak karuzela Funny Cars (przejazd kolorowymi samochodzikami), Air Show (bujana gondola), Kolejka Widokowa Magic Fly z widokiem na Water Park i Bajkolandię, karuzela Acrobatic Show (gondole – samoloty), karuzela Latające Huśtawki (emocjonująca przejażdżka nie tylko dla dzieci), Jeep Safari (samochody jeżdżące po specjalnym torze, w scenografii charakteryzowanej na afrykańskie safari), zjeżdżalnia Arctic Fun (wysokie zjeżdżalnie, po których ślizga się na specjalnych materacach), łódki Wyspa Skarbów (spływ łódką po torze wodnym) oraz wiele, wiele innych. W większości atrakcji rodzice mogą brać udział łącznie ze swymi dziećmi, a karuzeli, kolejek i gondoli jest tak dużo, że spokojnie można tu spędzić cały dzień.

 

Strefa Familijna – zabawa dla całej rodziny

Strefa Familijna jest miejscem, gdzie mogą się bawić całe rodziny z odrobinę starszymi dziećmi, ponieważ znajdują się tutaj atrakcje już z większymi wysokościami, prędkościami i przeciążeniami. Wśród popularnych rozrywek wymienić można Planetarium, w którym można odbyć wirtualną podróż w kosmos, Wioskę Szwajcarską, otwartą w 2017 roku i znakomicie oddającą klimat małej, nastrojowej wioski położonej w samym sercu szwajcarskich Alp, a także Atlantis, czyli spływ rwącą rzeką w pontonach. Innymi fascynującymi atrakcjami są tutaj rollercoastery Dragon i Boomerang, Spill Water Anaconda, czyli niesamowity spływ dużymi, 20-osobowymi łodziami, gdzie na trasie czekają na nas wodospady, duże prędkości i liczne mokre niespodzianki. Mokrych przeżyć dostarczy również Splash Battle, czyli przejażdżka widokowa łódkami wyposażonymi w armatki wodne – można wodą strzelać do innych uczestników przejażdżki, oraz spływ Kopalnia Złota, gdzie ześlizgujemy się z wodospadów w łódkach stylizowanych na pnie drzew. Mars Coaster to z kolei kolejka górska, która porusza się po ciekawie skonstruowanym torze w niecodziennej, pozaziemskiej scenerii. Monster Attack to przejażdżka w stylu domu strachów, czyli w ciemności, po nieznanym torze jazdy pełnym niespodzianek.

Nie jest to koniec atrakcji znajdujących się w Strefie Familijnej, gdyż nie sposób opisać wszystkie. W tym roku planowane jest ponadto otwarcie Wioski Wikingów oraz Viking Ride, czyli przejażdżki łodzią stylizowaną na tratwę walecznych Skandynawów.

W 2016 roku otwarto w Energylandii jeszcze jedną strefę – Water Park. Stylizowana na tropikalną wyspę jest miejscem relaksu dla całej rodziny i można się w niej poopalać bądź wypocząć w cieniu, a także pomoczyć się w wodzie. Znajdują się tam 3 baseny z podgrzewaną wodą o różnych głębokościach, łącznie o powierzchni 1800 metrów kwadratowych, całość oczywiście dozorowana jest przez wykwalifikowanych ratowników.

 

Energylandia – znakomite miejsce na spędzenie całego dnia, a nawet dwóch

Energylandia pochwalić się może dobrą lokalizacją (niedaleko Katowic i Krakowa), łatwym dojazdem i obszernym parkingiem, mogącym pomieścić kilka tysięcy samochodów. Spędzić w niej można bez przeszkód cały dzień i na pewno nie zabraknie atrakcji do zobaczenia. W parku można nie tylko zaszaleć na rollercoasterach i karuzelach, ale również odpocząć i zregenerować siły. Na terenie ośrodka znajdują się liczne restauracje i punkty gastronomiczne, a każdy z nich ma do zaoferowania coś zupełnie innego – pizze, gofry, frytki, lody czy kebab – oferta jest naprawdę bardzo bogata.

Niewątpliwą zaletą Energylandii jest fakt, że kupując jeden bilet, można skorzystać ze wszystkich atrakcji wielokrotnie i do woli. Cena nie jest wygórowana – bilet wstępu dla dorosłego to 119 złotych, a bilet ulgowy to 69 zł. Biorąc pod uwagę, że można tam spędzić wiele godzin, cena taka nie wypada źle, gdy porówna się ją np. z biletem do kina na dwugodzinny seans warty 30 zł. Dodatkowo wielu osobom przysługują zniżki, w tym najmłodszym i seniorom, dlatego można stwierdzić, że jak na taką propozycję, cena jest naprawdę przystępna.
Uwaga! W Wichrowym Wzgórzu jest rabat 5% Bilet normalny – 113,05 zł, bilet ulgowy 65,55 zł!

 

Zostajesz na dłużej? Zanocuj na Wichrowym Wzgórzu

Podsumowując wszystkie informacje, Energylandia może się poszczycić bardzo bogatą ofertą, skierowaną do wszystkich odwiedzających. Atrakcji jest tak wiele, że nie sposób nacieszyć się nimi w ciągu jednego dnia. Dlatego nie dziwi fakt, że odwiedzający, którzy przyjeżdżają tu z daleka, zostają na noc, bo korzystać z parku przez dwa lub nawet trzy dni. Dobrym miejscem do zanocowania może okazać się Wichrowe Wzgórze – atrakcyjna agroturystyka położona w pobliskim Osieku, która oferuje bardzo konkurencyjne ceny oraz przyjazną i rodzinną atmosferę. Do dyspozycji gości są apartamenty i pokoje w budynku głównym, a także wolnostojące domki holenderskie. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w łazienki i kuchnie, a goście mogą korzystać z ogrodu, miejsca do grillowania, oraz hamaków. Na ternie posesji znajduje się ogrodzony parking.

Źródło:
https://energylandia.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Energylandia

Komentowanie zostało wyłączone.