54 Tydzień Kultury Beskidzkiej

Witojces ludziska na nosym święcie kultury i tradycji piknej Ziemi Beskidzkiej.

Od ponad pół wieku, w samym środku lata, Ziemia Beskidzka ma swoje wielkie święto. Od 1964 roku, a w sumie dużo wcześniej, przez kilka dni w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu rządzi beskidzki folklor, beskidzka kultura i beskidzka tradycja. W epoce globalizmu, w której te właśnie największe wartości naszych małych ojczyzn często ulegają zapomnieniu lub rozmyciu w zalewie sztuki komercyjnej, ta właśnie impreza daje jedną z niewielu możliwości namacalnego wręcz obcowania z tymi najbardziej wartościowymi przymiotami naszej kultury narodowej. To one właśnie stanowią o potędze naszego narodu i jego spójności.

Każdy uczestnik Dni Kultury Beskidzkiej, biorąc aktywny udział w naszej imprezie ma możliwość doznania tego uczucia kiedy czas płynie inaczej. Zanurzyć się w tym, co powoli ulega zapomnieniu, a co jest skarbem naszej ziemi. Tradycji i kulturze. Goście, zespoły z całego kraju i z zagranicy wzbogacą nasze doznania pokazując piękno kultury innych regionów etnograficznych Polski i świata. Będzie wiec okazja do porównania. 54. TKB pozwala skonfrontować nasza kulturę, tańce, pieśni czy nawet regionalna sztukę kulinarną z kulturą innych narodów.

PSYĆCIES HAŃ, A PODZIWEJCIE A POSŁUCHEJCIE SYĆKIEGO, CO MOMY WOM DO POKAZANIO

W tegorocznych obchodach Tygodnia Kultury Beskidzkiej udział bierze około 100 zespołów pieśni i tańca z całego świata, 4 tysiące śpiewaków, tancerzy i muzyków występujących w ponad 40 koncertach. W czasie trwania 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej zapraszamy do uczestnictwa w organizowanych imprezach towarzyszących: kiermaszach, wystawach, degustacjach kuchni regionalnych, korowodach zespołów artystycznych i folklorystycznych. Gwarantujemy przednią zabawę i niesamowitą moc wrażeń.

W ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowane są także imprezy dodatkowe jak: 23. Festyn Istebniański w Istebnej, 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, 70. Gorolskie Święto w Jabłonkowie, 39. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Tydzień Kultury Beskidzkiej zorganizowany jest pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej i jest to najstarsza, największa i najdłuższa impreza folklorystyczna Europy.

Komentowanie zostało wyłączone.