Plon niesiemy plon … Dożynki w Osieku – 2017

„Plon niesiemy plon w gospodarza dom
Żeby dobrze plonowało po sto korcy z kopy dało
Plon niesiemy plon w gospodarza dom (…)”

Każdego roku przychodzi taki czas, kiedy wszystko w polu już wysieczone i wszystko z pola uprzątnięte. Zboże leży wymłócone w stodole, ziarno w sąsiekach, a buraki w kopcach. Na polach zostały się jeszcze ino ziemniaki i inne plony, co to się je zbiera jesienią, a w sadach dojrzewają owoce. Gadzina obrobiona stoi syta we oborze na kantarach uwiązana. Jednym słowem mamy po żniwach.

Wtedy właśnie przychodzi czas zabawy i hulania. Czas dożynek! W tym, podobnie jak i w łońskim roku, jak też i w każdym wcześniejszym, taki czas właśnie nastał. 20 sierpnia mamy we Osieku wielkie święto. Dożynki – 2017. Świętujemy zaś podwójnie, z tejże racji, iż tegoroczne dożynki związane są z obchodami 700- lecia Osieka, albowiem początki naszej miejscowości datują się na 1317 rok. Okazja do świętowania jest zatem szczególna. Zapraszamy więc do naszej gminy 20 sierpnia. Będzie i uroczysta msza, i powitanie władz gminy chlebem i solą, i przekazanie wieńca dożynkowego. Będą także przemówienia różne, jak to z takiej okazji jest ogólnie praktykowane. Po części oficjalnej, zacznie się czas zabawy i radości. Czas nam będą umilały występy zespołów folklorystycznych i nie tylko. Gwiazdą imprezy będzie zespół CZARNO – CZARNI. Wieczorem zaś, do późnej nocy będzie można potańczyć przy dźwiękach zespołu SUNDAY. Oczywiście nie zabraknie i innych atrakcji towarzyszących, a pośród nich będą: wystawy, stoiska handlowe, gastronomiczne i najróżniejsze atrakcje dla dzieci.

Agroturystyka Wichrowe Wzgórze także serdecznie zaprasza. Mamy dla państwa do zaoferowania noclegi w pokojach gościnnych i domkach letnich. Przyjeżdżając do nas znajdziecie się Państwo w idealnym punkcie. Stąd wszędzie jest blisko. Położenie Osieka, a tym samym naszej Agroturystyki, znajdującej się w samym centrum Doliny Karpia jest tak dogodne, że stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania zarówno Beskidów, Podhala jak i całej Małopolski. Również sama Dolina Karpia jest urokliwym miejscem o wielkich walorach przyrodniczych, turystycznych i historycznych. W naszej gminie jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Bez dwóch zdań. Zapraszamy do nas serdecznie. Na Dożynki w Osieku, a po dożynkach na wypoczynek. Poczujcie się Państwo duszą tej ziemi.

Szczegółowy plan obchodów dożynek znajduje się na stronie Gminy Osiek: http://www.osiek.pl/dok/dozynki_osiek_2017.pdf

Komentowanie zostało wyłączone.