Inwałd Park – cztery różne światy w jednym miejscu

Inwałd to niewielka miejscowość, a w zasadzie wieś, położona w województwie małopolskim, przy drodze pomiędzy Krakowem a Cieszynem, która zasłynęła nie tak dawno temu z niecodziennej i unikatowej atrakcji. W 2007 roku otwarto tam Park Miniatur „Świat Marzeń”, który od początku cieszył się niezwykłą popularnością i przyciągał rzesze turystów. Obecnie Inwałd Park to ogromny kompleks, który składa się z czterech, zupełnie różnych parków tematycznych – Park Miniatur, Dinolandia, Warownia Inwałd oraz Ogród Jana Pawła II. Taka dywersyfikacja sprawia, że odwiedzających nie brakuje, a każdy, kto wybiera się do Inwałd Parku z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

Zobacz z bliska słynne zabytki w Parku Miniatur

Park Miniatur Świat Marzeń to doskonałe miejsce, aby raptem w kilka godzin przemierzyć cały świat wzdłuż i wszerz, by na własne oczy zobaczyć najważniejsze i najsłynniejsze budowle. Zaledwie kilka kroków dzieli zabytki Polski, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Chin, Meksyku czy Australii. W jednej chwili stoimy pod Wieżą Eiffla, by za chwilę podziwiać wspaniałość Muru Chińskiego, spod Statuy Wolności przenosimy się w okolice Piramid Egipskich.

Wśród pieczołowicie wykonanych miniatur, doskonale odwzorowujących oryginały, znalazły się takie znane miejsca jak Sukiennice w Krakowie, Zamek w Malborku, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Akropol, Big Ben, Biały Dom, Mount Rushmore, Statua Wolności, Brama Brandenburska, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Wielki Mur Chiński, posągi Moai, Sfinks i piramidy, Parteon oraz Bazylika św. Piotra w Watykanie, a także tak zwany kompleks wenecki, czyli Bazylika św. Marka, Plac św. Marka i Dzwonnica św. Marka. Większość miniatur została sporządzona w skali 1:25. Daje to możliwość porównywania proporcji poszczególnych zabytków. Wyjątkami są jednak Bazylika św. Piotra w Rzymie, która została wykonana w skali 1:15 oraz cały kompleks wenecki, wykonany z kolei w skali 1:10.

Jednak na tym atrakcje Parku Miniatur się nie kończą. Na najmłodszych odwiedzających czeka tam niesamowity Lunapark, pełen zjeżdżalni, karuzel, diabelskich młynów i innych, fascynujących atrakcji. Znajduje się tam Zielony Labirynt, który rozciąga się na obszarze 2000 metrów kwadratowych. Pełen jest krętych korytarzy i ślepych zaułków i stanowi nie lada wyzwanie. Jest to doskonała zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku. W Parku znajduje się Piramida, w której zobaczymy wierne kopie skarbów z grobowca faraona Tutenchamona. Zbudzić również można mumię faraona i wkroczyć w ciemne korytarze, pełne przerażających egipskich duchów i zmumifikowanych postaci. Mumie, straszydła, ogromny krokodyl i pająki – to wszystko czeka na turystów w Domu Strachów. Kino 5D daje z kolei możliwość przeniesienia się w głąb ziemi do wnętrza opuszczonej kopalni. W specjalnie zaprojektowanym kinie zadbano o to, by wrażenia były niezwykle realistyczne – oprócz trójwymiarowego obrazu doświadczymy ruchomych foteli i innych, tajemniczych zjawisk.

Wśród atrakcji typowo lunaparkowych znajduje się Koło Młyńskie – doskonałe, by chwilę wypocząć, a przy okazji podziwiać niezwykłe widoki i panoramę Parku, Łódź Piracka – czyli atrakcja z odrobiną adrenaliny i sporą dawką dobrej zabawy, Karuzela Dumbo – latające smoki i słonie dla najmłodszych, Kolejka Farma, czyli przejażdżka dla dzieci kolorową kolejką elektryczną, Dzika Rzeka – to spływ pontonem górską rzeką (ta atrakcja jest dodatkowo płatna), Autoscooter – daje możliwość samodzielnego poprowadzenia elektrycznego samochodu napędzanego energią z sufitu, oraz Dancing Fly, czyli wirująca i falująca karuzela, która podnosi się i opada, jednocześnie kołysząc się w różne strony. W Parku znajduje się również Małpi Gaj (baseny z kulkami, zjeżdżalnia oraz labirynt), a także Super Ślizg, czyli bardzo długa zjeżdżalnia, po której zjeżdża się na specjalnym materacu.

Atrakcji dla dzieci i nie tylko jest tak wiele, że nikt w Parku Miniatur nie będzie się nudził. Znajdują się tam również różne punkty gastronomiczne, a wśród nich Burgerownia, Chicken Food, restauracja Kolorowy Zamek oraz na deser, kawiarnia Słodkie Cafe, oferująca lody, gofry, koktajle, kawy i inne słodkości.

 

Dla fanów prehistorii i nie tylko – Park Dinozaurów

Kolejnym parkiem tematycznym jest Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia, który pochwalić się może jedyną w Europie kolekcją dinozaurów, pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych. Podziwiać w nim można ponad pięćdziesiąt okazów różnej wielkości dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. W ekspozycji znajdują się również kości, szkielety i czaszki, a także różnego rodzaju skamieliny – wszystkie łącznie tworzą zestaw ponad stu eksponatów.

Uwagę niewątpliwie przykuwa monumentalny Mamenchizaur mierzący w całości aż 22 metry. Dinozaury można nie tylko podziwiać, ale również poszukiwać ich szkieletu na Plaży – dzieci mogą pobawić się w paleontologów, a do dyspozycji mają łopatki, pędzle i pełen niespodzianek teren do działania. Kolejną ciekawostką jest Sztolnia Badawcza, w której można podziwiać odbite na ścianach paprotniki z okresu karbonu. Można również zwiedzić Jaskinię Tajemnic z podziemnym labiryntem ciemnych i ciasnych korytarzy, których ściany pełne są pradawnych malowideł. Co odważniejsi mogą sobie też zrobić pamiątkowe zdjęcie w paszczy dinozaura bądź przejść wiszącym mostem, rozpiętym na linach nad rzeką. Trochę większe dzieci (wymagane minimum 150 cm wzrostu) mogą skorzystać z DinoBazy, czyli wędrówki na wysokości w parku linowym, oczywiście z pełnym zabezpieczeniem i pod pełnym nadzorem. Taka przechadzka daje możliwość zobaczenia całej Dinolandii z lotu ptaka.

Co jeszcze można robić w Dinolandii? Opcji jest wiele – można strzelać z łuku, jeździć gokartami, poskakać na trampolinie, zagrać z minigolfa, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, wypocząć na plaży, popływać łódeczkami, poszaleć w kuli wodnej, poskakać na Euro Bungee, pobawić się na placu zabaw oraz w salonie gier. Możliwości praktycznie się nie kończą. Obiad warto zjeść w DINO Restauracji, w której obsługa zatroszczy się o niepowtarzalną atmosferę, a serwowane posiłki nie tylko zaspokoją apetyt, ale również nacieszą oko.

 

Podróż w przeszłość – średniowieczna Warownia

Trzecim parkiem tematycznym wchodzącym w skład Inwałd Parku jest Warownia. Gród średniowieczny o powierzchni 2,5 tysięcy metrów kwadratowych ulokowany został na kamienistym wzniesieniu i otoczony jest drewnianymi balami. W Warowni zwiedzić można zbrojownię i salę tortur oraz wejść na basztę, z której rozciąga się widok nie tylko na całą osadę, ale również na panoramę okolicy, w tym na Beskid Mały. Zwiedzając Warownię, dowiemy się, jak wyglądało życie w XV wieku – można zajrzeć do średniowiecznej chaty garncarza i spróbować razem z nim wykonać naczynie, wejść do Chaty Powroźnika, by zobaczyć, jak wytwarzał wytrzymałe liny, oraz odwiedzić kowala i wspólnie z nim wykuć serduszko lub haczyk z gorącego żelaza.

Na terenie Warowni znajduje się również Komnata Damy oraz Chata Tkacza, w której własnoręcznie można utkać kawałek tkaniny i zabrać go ze sobą na pamiątkę. Dla rozrywki w Parku można zagrać w średniowieczne kręgle i bilard lub postrzelać z łuku. Niezapomnianą atrakcją (dodatkowo płatną) może okazać się Laserowy Paintball rozgrywany w podziemiach Warowni. Gracze noszą specjalne kamizelki i laserowy pistolet, a punkty zdobywają strzelając do rywali. Innymi atrakcjami są jeszcze Park Ruchomych Smoków oraz Śpiewający Smok ziejący ogniem. Dzieci mogą skorzystać z przejażdżki karuzelą w kształcie beczułek oraz pobawić się na placu zabaw. Na smaczny obiad i kawę warto wybrać się do zamkowej karczmy, która świetnie oddaje średniowieczny klimat i nastrój.

 

Niezwykła postać na niezwykłym obrazie – Ogród Jana Pawła II

W Inwałdzie znajduje się również Ogród Jana Pawła II, w którym największą atrakcją jest 3-hektarowy obraz wykonany z kwiatów, drzew, krzewów, kamieni i innych kruszyw, a przedstawiający postać naszego Papieża, Bazylikę św. Piotra w Watykanie oraz Bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. W Ogrodzie wędrować można alejkami długimi łącznie na 8 kilometrów, by podziwiać poszczególne elementy całego dzieła. Obejrzeć również można ekspozycję składającą się ze zdjęć Ojca Świętego, wykonanych na przestrzeni całego jego życia, oraz fragmentów jego biografii napisanej przez Janusza Poniewierskiego pt. „Kwiatki Jana Pawła II”. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie stanowi ważne źródło informacji o naszym Papieżu, dzięki któremu w ciekawy i przystępny sposób możemy bliżej poznać historię i ciekawostki z życia jednej z najznamienitszych postaci na świecie.

W Ogrodzie Jana Pawła II znajduje się również kawiarnia serwująca wyborną kawę i herbatę, a także rozsławione na całym świecie papieskie kremówki.

 

Jeden bilet, dwa dni zwiedzania, cztery parki, nieskończona ilość atrakcji

Bilety wstępu można kupić bądź na całość, a zatem z możliwością odwiedzenia wszystkich parków tematycznych wchodzących w skład Inwałd Parku, bądź indywidualnie, na każdy obiekt z osobna. Bilet całościowy to koszt 75 zł za bilet normalny oraz 65 zł za ulgowy. Bilet rodzinny (2+2) zakupić można z niewielką zniżką, bo za 260 zł. Ceny biletów indywidualnych różnią się, jednak z prostych wyliczeń wynika, że jak już zwiedzać Inwałd Park, to najlepiej od razu w całości.

 

Zostań z nami na dłużej – zanocuj na Wichrowym Wzgórzu

Co istotne, bilety wstępu są ważne przez dwa kolejne dni, więc z pewnością zdążymy zobaczyć wszystkie ekspozycje i skorzystać ze wszystkich przewidzianych atrakcji. Turyści przyjeżdżający z daleka mogą zanocować w agroturystyce Wichrowe Wzgórze w pobliskim Osieku. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi – oferuje przystępne ceny i nocleg w kolorowo urządzonych, rodzinnych apartamentach i pokojach. W okresie letnim wynająć również można wolnostojące domki holenderskie. W agroturystyce goście mogą cieszyć się ciszą i spokojem pośród drzew, korzystać z miejsc go grillowania i robienia ogniska, a także odpocząć na hamaku.

 

Komentowanie zostało wyłączone.