Połączenie edukacji i rozrywki – czyli niesamowity Zatorland

Park Rozrywki Zatorland w Zatorze, w województwie małopolskim, to cel podróży obierany przez wiele rodzin z małymi dziećmi. Jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla najmłodszych – zapewnia idealne połączenie zabawy i edukacji. Dostarcza rozrywki i, mimo że stworzony został z myślą o dzieciach, to dorośli z pewnością nie będą się w nim nudzić.

Park Zatorland został otwarty całkiem niedawno, bo w 2009 roku, i składa się z trzech parków tematycznych: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. W każdym z nich można zdobyć cenną wiedzę – poznać prehistorię naszej planety, odkryć niesamowitą przyrodę oraz zagłębić się w starożytne wierzenia i mitologię. Parki to nie tylko miejsce zabawy dla całej rodziny, ale również doskonała strefa relaksu i wypoczynku – na terenie Zatorlandu znajduje się również lunapark, pełen atrakcji i rozrywek.

 

Prehistoryczne dinozaury jak żywe – Park Ruchomych Dinozaurów

Pierwszym i chyba najbardziej rozpoznawalnym parkiem jest Park Ruchomych Dinozaurów. Jest to największy tego typu park w Europie Środkowej, nic więc dziwnego, że przyciąga rzesze odwiedzających. Ulokowany jest w gęsto zalesionym terenie i wiedzie przez niego ścieżka edukacyjna, na której zapoznać się można z życiem dinozaurów. Wśród drzew znajduje się ponad sto dinozaurów należących do różnych gatunków, a zdecydowana większość z nich to eksponaty ruchome. Uwagę zwraca bardzo popularny i przerażający drapieżnik T-Rex, ale także Pterozaur, Stegozaury czy Welociraptory. Gatunków jest tak wiele, że z pewnością nawet znawcy tematu będą zaskoczeni. Park nieustannie się rozwija i pojawiają się w nim coraz to nowsze eksponaty. W tym roku hitem jest największy na świecie ruchomy dinozaur – Argentynozaur, którzy mierzy sobie 35 metrów długości i 9 metrów wysokości. Tak jak jego nazwa wskazuje, żył na terenie dzisiejszej Argentyny w okresie środkowej kredy. Należał do grupy zauropodów z rodziny tytanozaurów i był stworzeniem roślinożernym. Jednak nie tylko o nim możemy się dowiedzieć tylu ciekawostek – każdy dinozaur w parku dorobił się swojej tablicy informacyjnej i opisu.

Przechadzając się po parku, można odnieść wrażenie, że dinozaury rzeczywiście powróciły do życia, ponieważ większość eksponatów porusza się, a do tego wydaje dźwięki, więc wrażenie jest niezwykle realistyczne. Można również rzucić okiem na wioskę człowieka pierwotnego, by zobaczyć, jak wyglądały warunki życiowe ludzi dawno, dawno temu.

Przy końcu ścieżki edukacyjnej, pełnej wiedzy przekazanej w interesujący sposób, znajduje się Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, z którym zobaczyć można imponującą kolekcję skamieniałych zwierząt, a także elementy szkieletów dinozaurów. Co jakiś czas w parku organizowane są Warsztaty Młodego Paleontologa, w trakcie których uczestnicy mogą odkrywać szkielety dinozaurów ukryte w masie gipsowej. Do swojej dyspozycji mają narzędzia specjalistyczne, a warsztaty prowadzone są pod okiem ekspertów. Dla wielu dzieci żądnych wiedzy takie zajęcia mogą okazać się nie lada atrakcją.

 

Owady z całkiem nowej perspektywy – Park Owadów

Drugim parkiem wchodzącym w skład Zatorlandu jest Park Owadów. To zupełnie niespotykane miejsce, gdzie zobaczyć można gigantycznych rozmiarów owady, a wśród nich biedronkę, muchę, konika polnego, mrówkę, modliszkę, pszczołę, larwę motyla, skorpiona, jelonka rogacza, żuka czy skorka. Nowością w tym roku jest ruchomy karaluch. Owadów łącznie jest 16, a wszystkie znajdują się przy ścieżce edukacyjnej. Przy każdym z nich znajduje się tablica informacyjna, z której dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Oprócz eksponatów ludzkich rozmiarów zobaczyć również można wystawę wypreparowanych owadów pochodzących z różnych stron świata, między innymi motyle, pająki czy chrząszcze. Oprócz tego, w Parku Owadów można pobawić się na placu zabaw, pojeździć minigokartami lub odwiedzić sklep z pamiątkami.

 

Z cyklopem oko w oko – Park Mitologii

Trzecim parkiem Zatorlandu jest Park Mitologii. Jest atrakcją o tyle niezwykłą, że w dużej części ulokowany jest na wodzie. Zobaczyć w nim można z bliska różne postacie mitologiczne – greckich bogów i herosów oraz przedziwne mitologiczne stworzenia, wśród nich Zeus, Syzyf, Posejdon, Afrodyta, Hera, Prometeusz, Herakles i Hermes, zaprzęg konny Heliosa, ognisko Hestii, wulkan Hefajstosa, Sfinks, Hydra, Cerber oraz wiele, wiele innych. To wszystko sprawia, że jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Sceneria starożytnej Grecji jest idealnym otoczeniem do wypoczynku i relaksu, a jeszcze lepszym pomysłem jest rejs tramwajem wodnym, z którego można podziwiać tańczące fontanny. Z mitologicznych ciekawostek z pewnością dużą atrakcją jest koń trojański oraz labirynt Minotaura. W tym roku nowością jest 5-metrowy, ruchomy cyklop. W parku można zobaczyć również Świątynię Apollina, a następnie udać się do lodziarni na pyszny deser bądź do punktu gastronomicznego na smaczną przekąskę. W parku Mitologii znajduje się też plac zabaw i huśtawki oraz park linowy, gwarantujący niesamowitą zabawę i podwyższony poziom adrenaliny.

 

Niekończąca się zabawa – Lunapark

Kolejną atrakcją Zatorlandu jest rozległy lunapark, w którym spędzić można wiele niezapomnianych godzin, pełnych rozrywki i zabawy. Niecodzienną atrakcją jest z pewnością dom do góry nogami, do którego wchodzi się przez… drzwi na poddaszu. A wszystko wygląda jak w normalnym domu, tylko że jest, jak sama nazwa wskazuje, do góry nogami. To ciekawa atrakcja pobudzająca wyobraźnię. Po terenie Lunaparku można przejechać się Ciuchcią Turystyczną, z której zobaczymy wszystkie atrakcje, a wśród nich aż cztery kolorowe karuzele – karuzela „Merry-go-round”, karuzela łańcuchowa „Clown”, karuzela „Słoniki” oraz karuzela „Rekin”. Ale to nie wszystko, bo jest jeszcze diabelski młyn, z którego roztacza się widok na cały Zatorland, basen z łódkami do pływania oraz basen z łódkami zdalnie sterowanymi, strzelnica „Counter Strike”, symulator „Bonanza”, Autodrom, Mini-Pociąg, plac zabaw, salon gier, kulkoland i loteria, a także Kino 5D, ścianka kinematyczna oraz wykopaliska paleontologiczne. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością kolejka górska Dinocoaster. Na terenie Lunaparku znajduje się również sklep z pamiątkami oraz coś dla głodomorów i smakoszy – czyli Dinogastronomia.

 

Ale to nie wszystko…

Park rozrywki Zatorland cyklicznie organizuje Warsztaty Magii dla dzieci. Są to około 30-minutowe lekcje, podczas których uczestnicy poznają tajniki iluzji. Zajęcia prowadzone są przez iluzjonistę Adriana Mitroja, który w ich trakcie zdradzi tajemnicę kilku prostych sztuczek. Takie warsztaty to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności szybkiego myślenia i dedukcji, jak również zdolności manualnych. Szkoła Magii organizowana jest kilka razy w roku, a dokładne daty znajdują się na stronie Zatorlandu.

W Zatorlandzie można również wziąć udział w Warsztatach Medycznych. W ich trakcie odbywa się przedstawienie z lekką nutką humoru, które ma zapoznać dzieci z tematyką pierwszej pomocy i pomóc przełamać barierę strachu przed jej udzielaniem. Warsztaty są nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale również unaoczniają, jak ważna jest szybka reakcja i podjęcie działania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Warsztaty są świetną okazją, by poprzez zabawę dzieci zaznajomiły się z podstawami zasad udzielania Pierwszej Pomocy. Daty szkoleń również znajdują się w Kalendarzu na stronie parku.

Dodatkowo w każdym parku znajdują się sale dydaktyczne, które mogą być wynajęte na przykład przez szkoły w celu przeprowadzenia własnych zajęć. Taka forma nauki na pewno będzie niezwykle owocna, a przy tym atrakcyjna i pozostająca w pamięci na długo.

Jak widać, park Zatorland to niezwykle atrakcyjne miejsce, którego celem, oprócz dostarczania rozrywki na najwyższym poziomie, jest propagowanie wiedzy z zakresu historii, biologii i nie tylko. Każdy turysta wyjdzie z parku bogatszy o sporą dawkę przeżyć i ciekawych doświadczeń, mając w pamięci wiele ciekawych informacji dotyczących dinozaurów, owadów i mitologii. Bilet normalny do wszystkich parków wchodzących w skład Zatorlandu to niecałe 60 złotych, natomiast bilet ulgowy – niecałe 50 zł. Dzieci do lat 3 do parku wchodzą za złotówkę. Można również kupić bilet dwudniowy – tutaj ceny to odpowiednio 70 i 60 złotych. Jak łatwo wyliczyć, dodatkowy dzień kosztuje nas tylko 10 złotych więcej, a z pewnością dla niektórych dwa dni to i tak za mało, by w pełni nacieszyć się całym parkiem ze wszystkimi jego atrakcjami. Uwaga! W  Wichrowym Wzgórzu jest rabat 5% Bilet normalny – 113,05 zł, bilet ulgowy 65,55 zł!

 

Przyjedź na dłużej – zatrzymaj się w Agroturystyce Wichrowe Wzgórze

Gdyby wybrać ofertę dwudniową i zostać w okolicy, idealnym miejscem na nocleg może okazać się Agroturystyka Wichrowe Wzgórze, zlokalizowana w pobliskiej miejscowości Osiek. Bliskość natury, ogród do dyspozycji gości wraz z miejscem do zrobienia ogniska czy grilla, wygodne, rodzinne pokoje, w pełni wyposażona kuchnia oraz parking na terenie posesji – to wszystko oferuje właśnie Wichrowe Wzgórze w przystępnych, konkurencyjnych cenach. Dodatkową atrakcją w sezonie letnim jest możliwość wynajęcia wolnostojących domków holenderskich z wyposażeniem, które bez problemu pomieszczą nawet wieloosobowe rodziny.

 

zatorland panorama

Komentowanie zostało wyłączone.